Pobyt v tme zlepšuje sluch, naopak to (zatiaľ) nefunguje

Autor: Peter Žiak | 10.7.2014 o 9:00 | Karma článku: 8,64 | Prečítané:  1181x

Deti trpiace slepotou dokážu sluchom vnímať veci, ktoré iní ľudia nepočujú. Mozog mladého človeka je veľmi prispôsobivý a dokáže prepojiť jednotlivé obvody spracovávajúce zmyslové informácie. Pokusy na myšiach ukázali, že týždenný pobyt v tme vie zlepšiť sluch.

Výskumníkom z Marylandskej univerzity a z Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA sa podarilo dokázať, že aj mozgy dospelých myší sú schopné nanovo prepojiť jednotlivé zmyslové obvody. Zistili, že ich mozog kompenzuje stratu zraku zlepšením sluchu.

Výskumníci použili jednoduchú reverzibilnú techniku ​​simulácie slepoty. Dospelé myši s normálnym zrakom a sluchom umiestnili na 6 až 8 dní do úplnej tmy. Po ich návrate do normálneho cyklu svetla a tmy zostalo ich videnie nezmenené, ale počuli oveľa lepšie ako predtým. Tím vedcov zistil, že u myší, ktoré zažili simulovanú slepotu, sa fungovanie neurónov v časti stredného mozgu, ktorá má na starosti prenos zmyslových informácií, skutočne zmenilo. Rozdiel bol v rýchlosti neurónových prenosov aj v množstve nervových spojení medzi thalamom a sluchovou kôrou.

Minimalizácia zrakových vnemov po dobu jedného týždňa teda môže pozitívne ovplyvniť schopnosť mozgu spracovávať sluchové vnemy. Keďže centrá zmyslového spracovania sú u väčšiny cicavcov štruktúrované rovnakým spôsobom, zistené poznatky o súčinnosti zmyslov môžu byť užitočné aj pri odstraňovaní porúch sluchu u ľudí.

Naopak to nefunguje

Žiaľ, utlmením ostatných zmyslov sa nám zrak pravdepodobne nezlepší. Doposiaľ nie je známa skutočnosť, že by hluchí pacienti videli lepšie ako ostatní. Na druhej strane napr. sústredené počúvanie čiastočne vyraďuje vnímanie zrakových podnetov – typicky používanie mobilného telefónu počas šoférovania. Na krátky čas tak môže nastať aj stav podobný slepote.

Preto pri činnostiach náročných na zrak odporúčam pracovať v tichom prostredí bez rušivých vplyvov. Aby ste naozaj videli, čo robíte. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?