reklama

Lasery otvárajú cestu dotykovým 3D hologramom

Vedcom sa podaril husársky kúsok, ktorý nás posúva opäť o krok bližšie k sci-fi filmom: pomocou femtosekundového lasera vyvinuli hologram, ktorého sa môžeme dotknúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Kultový záber vo filme Star Wars z roku 1977, v ktorom princezná Leia žiada Obi-Wan Kenobiho o pomoc, už je dnes viac úsmevnou spomienkou pre fanúšikov, ako technickým zázrakom. Veda od 70-tych rokov pokročila a hologramy nie sú až také výnimočné – dôkazom je napríklad virtuálna demonštrácia v Madride, ktorej sa „zúčastnilo“ vyše 2000 projekcií.

Nové využitie femtolaseru

Femtosekundový laser sa dnes využíva napríklad pri operáciách očí. Vedci v Japonsku však prišli na nový spôsob využitia - predstavte si vysokokvalitný trojrozmerný hologram, ktorý sa pohybuje v priestore a môžete ho dokonca cítiť na dotyk. Aj keď tieto hologramy zatiaľ nie sú väčšie ako 5 centimetrov, čaká ich veľká budúcnosť. Objav nevznikal ľahko: podieľali sa na ňom vedci z viacerých japonských univerzít.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novinka sa zakladá na staršom objave - ja­pon­ská spo­loč­nosť Aerial Bur­ton už nie­koľ­ko ro­kov pou­ží­va laser na ioni­zá­ciu mo­le­kúl vzdu­chu, ktorého vedľajším produktom sú žiariace voxely (podobne ako pixely ale v 3D priestore). Táto vznášajúca sa plazma však bola nebezpečná, pri dotyku s kožou dochádzalo k popáleninám. Vedci preto zní­ži­li množstvo ener­gie pot­reb­nej na ge­ne­ro­va­nie ob­razcov tak, aby sa ich mohli dotknúť.

Aspoň jeden Voxel vám môžem predviesť v nasledujúcom videu. Tento medicínsky laser používame v očnom lekárstve na rozbíjanie zákalov v sklovci, tzv. očných mušiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

High-tech svetluška

Nový inovatívny zobrazovací systém nazvali vedci Fairy Lights, čo môžeme voľne preložiť ako „svetlušky“. Jednotlivé voxely vznikajú pomocou laserových impulzov, ktoré trvajú len niekoľko desiatok femtosekúnd (femtosekunda je tisícina bilióntiny sekundy, 1 s = 10 na 15 fs). Riziko popálenia laserom tu preto nehrozí. Pri kontakte pokožky s obrázkom vzniká jasnejšie svetlo a reakcia spôsobuje aj zmenu 3D obrazcov. Systém pracuje samostatne bez použitia iných zobrazovacích zariadení.

3D svetluška vytvorená femtosekundovým laserom.
3D svetluška vytvorená femtosekundovým laserom. (zdroj: Digital Nature Group)

Aké môže byť využitie?

Mohlo by ísť napríklad o novátorský systém volania o pomoc: v prípade núdze by ktokoľvek dokázal zobraziť správu vo vzduchu. Môžeme očakávať aj holografický displej, dopravnú signalizáciu a realitou sa môžu stať vzdušné reklamné plagáty a billboardy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priebeh experimentu s viacerými tvarmi 3D hologramov

Peter Žiak

Peter Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Som očný chirurg a oftalmológ, absolvent Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Viac ako dvadsať rokov sa špecializujem na operácie sivého zákalu, vnútroočné refrakčné výkony a excimerové laserové zákroky. Pracujem ako medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.Výskum v oftalmológii postupuje veľmi rýchlo. Na tomto blogu sa chcem podeliť o to najzaujímavejšie, čo by v budúcnosti mohlo pomôcť ľuďom (znovu) vidieť."Radosť vidieť a rozumieť je najkrajší dar prírody." - Albert Einstein Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu