Prečo si niekedy nevšimneme červenú?

Autor: Peter Žiak | 12.12.2014 o 13:00 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  5414x

Už ste niekedy omylom vynechali červenú svetelnú signalizáciu alebo stopku? Alebo ste počuli niekoho spomenúť viditeľnú udalosť, ktorá úplne unikla vašej pozornosti? Keď rôzne podnety súťažia o vašu pozornosť, môžete si byť vedomí len toho, čo ste videli. A to môže byť veľmi zradné.

Alfa vlny ako zdroj rušenia sústredeného vnímania

Vedci z Beckman Institute si posvietili na to, ako mozog spracováva vonkajšie podnety. Vďaka výskumu sa im podarilo zistiť, prečo niektoré podnety vedomie zasiahnu a iné nie. Ich štúdia ukazuje, že elektrická aktivita mozgu (takzvané alfa vlny) môže blokovať spracovávanie vizuálnych vnemov a sťažiť videnie nových, neočakávaných podnetov.

Vo výskume identifikovali alfa vlny vychádzajúce z oblasti mozgu, ktorú voláme cuneus. Na zobrazovanie mozgovej aktivity vedci použili metódu EEG (elektroencefalograf) a metódu EROS (event-related optical signal). Kým EEG zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu na povrchu hlavy, EROS používa infračervené svetlo a meria zmeny v aktívnych oblastiach mozgovej kôry.

Metóda EROS, ktorú si môžete pozrieť na videu nižšie, využíva fakt, že aktívne neuróny sa mierne rozširujú a stávajú sa tak transparentnejšími voči svetlu. Vďaka tomu vedci vedeli rozoznať, kedy a kde v mozgu práve dochádza k spracúvaniu informácie a dospeli k záveru, že alfa vlny môžu obmedziť zaregistrovanie nového optického vnemu.

Tento výskum sa tak môže stať základom vývoja elektrostimulačného zariadenia, ktoré bude sledovať aktivitu alfa vĺn a zasiahne v prípade, ak sa prestanete sústrediť. To môže byť užitočný vynález napríklad pre pilotov, vodičov či rôznych operátorov a iných povolaní, ktoré vyžadujú stopercentné sústredenie človeka. Uplatnenie nájde aj v prípadoch, kedy človek môže ovládať niektoré zariadenia iba zrakom.

Ako sa lepšie sústrediť prirodzenou cestou?

Jednoducho. Musíte zamerať svoju pozornosť a celé svoje sústredenie na to, čo v danom okamihu zažívate. To vám umožní vidieť veci, ktoré by ste možno v uvoľnenejšom režime premeškali. Verím, že výskum v tejto oblasti môže pomôcť pri vývoji nových zariadení na zlepšenie zrakovej pozornosti avšak naše súčasné možnosti nám to umožňujú aj teraz, stačí sa len naučiť sústrediť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska si presadil nového ministra vnútra, Pellegrini mu doručí nový návrh vládneho kabinetu

Prezident Andrej Kiska zatlačil na budúceho premiéra Pellegriniho.

KOMENTÁRE

Stopové prvky Kaliňáka ostávajú

Prezident si neuvedomil, ako ľahko sa odmietnutie Ráža dá čítať ako boj proti komukoľvek, koho Smer pošle.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?