S vekom sa zo sveta strácajú farby

Autor: Peter Žiak | 10.3.2015 o 9:12 | (upravené 10.3.2015 o 11:10) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1373x

Ako vidia ľudia, ktorí nevidia farby? Pre ľudí so zdravým zrakom, ktorým v oku nechýbajú žiadne čapíky, je daltonista (farboslepý človek) často záhadou. Prípadov, kedy ľudia vidia svet ako čiernobielu fotografiu, je v skutočnosti veľmi málo, väčšinou sú problém jedna či dve farby. Vedecká štúdia poukazuje na zaujímavý fakt – farbosleposť nesúvisí len s genetikou, ale aj s vekom.

Po 90-tke sú farby problém

Vedci dali 865 účastníkom vo veku 58 – 102 rokov vyplniť dva testy farbosleposti. 40 % z nich malo problém s farbami a aspoň v jednom z nich a 20 % neuspelo ani v jednom. Kým v teste zlyhalo len niekoľko ľudí mladších ako 70 rokov, nad 85 ho nespravila viac ako polovica. Najhoršie dopadli ľudia nad 90 – s farbami mali problém až dve tretiny.  

Modro-žltý problém

Abnormálne videnie farieb postihuje viac ako polovicu ľudí z najstarších vekových skupín. Kým spomedzi osôb mladších ako 70 rokov má problémy len pár ľudí, v neskorších dekádach života počty osôb s abnormálnym farebným videním rapídne stúpajú. Zaujímavé je, že vekom sa zhoršujú problémy relatívne netypickej farbosleposti – takmer 80 % abnormalít sa týkalo zámeny svetlých odtieňov modrej s fialovou alebo žltej so zelenou.

Otestujte sa

Poruchy vnímania farieb sú zradné, lebo na prvý pohľad sa môže zdať, že farby vidíme všetci inak. O farbách existujú rôzne predsudky, typickým príkladom je tvrdenie, že muži nevidia také veľké spektrum farieb ako ženy. Tu však miešame dohromady pomenovanie a videnie – ak muž nevie pomenovať „marhuľovú farbu“, ešte neznamená, že ju nevidí.

Jediným spôsobom, ako sa presvedčiť o citlivosti svojho zraku sú testy farbosleposti. Najznámejší je takzvaný Ishiharov test, ktorým vyšetrujú základnú farbosleposť aj oční lekári. V špecifických prípadoch používajú aj špeciálny prístroj anomaloskop.

Farbosleposť je mužská doména

Medzi faktory, ktoré môžu k zmenám videnia prispievať patrí zmenšenie zreníc, menšia priepustnosť svetla do oka, žltnutie šošovky v oku či zmena citlivosti sietnice. Všetky tieto javy súvisia s procesom starnutia. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže k abnormalitám farebného videnia prispievať je to, že väčšina bežných očných chorôb typických pre vyšší vek spôsobuje anomálie vo videní modrej a žltej farby už v predklinických a skorých štádiách. Patria medzi ne napríklad glaukóm, vekom podmienená makulárna degenerácia a očné ochorenia súvisiace s cukrovkou.

Farbosleposťou trpí oveľa viac mužov (8 %) ako žien (0,4 %). Vo výnimočných prípadoch sa farbosleposť dá korigovať okuliarmi komplementánej farby, častejšie však dochádza k úprave farebného videnia po operáciách niektorých typov sivého zákalu, po ktorých sa zažltnuté videnie vráti do normálu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska si presadil nového ministra vnútra, Pellegrini mu doručí nový návrh vládneho kabinetu

Prezident Andrej Kiska zatlačil na budúceho premiéra Pellegriniho.

KOMENTÁRE

Stopové prvky Kaliňáka ostávajú

Prezident si neuvedomil, ako ľahko sa odmietnutie Ráža dá čítať ako boj proti komukoľvek, koho Smer pošle.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?