Rukavice, s ktorými prečítate Braillovo písmo bez učenia

Autor: Peter Žiak | 2.4.2015 o 9:07 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  2120x

Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré pomocou jemných elektrických vibrácií dokážu „naučiť“ ruky ľudí čítať Braillovo písmo bez toho, aby sa ho museli reálne učiť.

Pre slepých ľudí je tento objav naozaj prelomový, zo 40 miliónov nevidiacich ovláda Braillovo písmo iba 10%. Slepota navyše postihuje najmä staršiu generáciu a nie je žiadnym tajomstvom, že s pribúdajúcim vekom sa nové veci učia omnoho ťažšie. Unikátne rukavice z dielne vedcov technologického inštitútu v Georgii sa neustále vyvíjajú a je možné, že o niekoľko rokov budú dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Predchodkyňami týchto „slepeckých“ rukavíc sú rukavice Piano Touch, ktoré vedci vytvorili ešte v roku 2008. Pre lepšiu predstavu o fungovaní tohto vynálezu si pozrite video, v ktorom spoluautorka projektu vysvetľuje princípy fungovania rukavíc. Piano Touch sú podľa všetkého schopné naučiť kohokoľvek zahrať rôzne melódie na klavír za 45 minút a v súčasnosti už majú viacero technologicky pokročilejších nástupcov.

Počítačové rukavice na učenie Braillovho písma pokračujú v tejto línii, namiesto hudby však učia ruky rozpoznávať písmo. Skladajú sa z malých vibračných motorov, ktoré vysielajú signály do kĺbov na prstoch. Vibrácie vysielajú signály do rúk a nositeľ je po nejakom čase schopný akoby nevedomky zopakovať na základe pasívneho hmatového učenia pohyby, ktoré rukavice simulujú. Ľudia získavajú motorické schopnosti bez toho, aby pri učení venovali aktívnu pozornosť svojim rukám.

Testovanie má výborné výsledky

Pri testovaní rukavíc dostali účastníci niekoľko úloh a nikto z nich Braillovo písmo nepoznal. Tí zúčastnení, ktorí dostali okrem zvukového podnetu a vzorca písanej frázy v Braillovom písme aj vibračný podnet, boli o tretinu presnejší ako tí, ktorý dostali len zvuk. Niektorí dokonca dosiahli dokonalú presnosť. Vedci tiež zistili, že títo účastníci boli potom schopní efektívne prejsť z písania Braillovho písma na jeho čítanie, pričom dokázali rozpoznať viac než 70 percent písmen z fráz.

Zvládnu to za deň?

Momentálne vedci pracujú na ďalšej štúdii, ktorá testuje, ako sa participanti s použitím počítačových rukavíc dokážu naučiť celú Braillovu abecedu. Výsledky sú skutočne ohromujúce - až 75 % ľudí vykazuje dokonalú presnosť písania a viac ako 90 % písmen účastníci dokážu rozpoznať a prečítať už po 4 hodinách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?