Rukavice, s ktorými prečítate Braillovo písmo bez učenia

Autor: Peter Žiak | 2.4.2015 o 9:07 | Karma článku: 7,52 | Prečítané:  2193x

Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré pomocou jemných elektrických vibrácií dokážu „naučiť“ ruky ľudí čítať Braillovo písmo bez toho, aby sa ho museli reálne učiť.

Pre slepých ľudí je tento objav naozaj prelomový, zo 40 miliónov nevidiacich ovláda Braillovo písmo iba 10%. Slepota navyše postihuje najmä staršiu generáciu a nie je žiadnym tajomstvom, že s pribúdajúcim vekom sa nové veci učia omnoho ťažšie. Unikátne rukavice z dielne vedcov technologického inštitútu v Georgii sa neustále vyvíjajú a je možné, že o niekoľko rokov budú dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Predchodkyňami týchto „slepeckých“ rukavíc sú rukavice Piano Touch, ktoré vedci vytvorili ešte v roku 2008. Pre lepšiu predstavu o fungovaní tohto vynálezu si pozrite video, v ktorom spoluautorka projektu vysvetľuje princípy fungovania rukavíc. Piano Touch sú podľa všetkého schopné naučiť kohokoľvek zahrať rôzne melódie na klavír za 45 minút a v súčasnosti už majú viacero technologicky pokročilejších nástupcov.

Počítačové rukavice na učenie Braillovho písma pokračujú v tejto línii, namiesto hudby však učia ruky rozpoznávať písmo. Skladajú sa z malých vibračných motorov, ktoré vysielajú signály do kĺbov na prstoch. Vibrácie vysielajú signály do rúk a nositeľ je po nejakom čase schopný akoby nevedomky zopakovať na základe pasívneho hmatového učenia pohyby, ktoré rukavice simulujú. Ľudia získavajú motorické schopnosti bez toho, aby pri učení venovali aktívnu pozornosť svojim rukám.

Testovanie má výborné výsledky

Pri testovaní rukavíc dostali účastníci niekoľko úloh a nikto z nich Braillovo písmo nepoznal. Tí zúčastnení, ktorí dostali okrem zvukového podnetu a vzorca písanej frázy v Braillovom písme aj vibračný podnet, boli o tretinu presnejší ako tí, ktorý dostali len zvuk. Niektorí dokonca dosiahli dokonalú presnosť. Vedci tiež zistili, že títo účastníci boli potom schopní efektívne prejsť z písania Braillovho písma na jeho čítanie, pričom dokázali rozpoznať viac než 70 percent písmen z fráz.

Zvládnu to za deň?

Momentálne vedci pracujú na ďalšej štúdii, ktorá testuje, ako sa participanti s použitím počítačových rukavíc dokážu naučiť celú Braillovu abecedu. Výsledky sú skutočne ohromujúce - až 75 % ľudí vykazuje dokonalú presnosť písania a viac ako 90 % písmen účastníci dokážu rozpoznať a prečítať už po 4 hodinách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska si presadil nového ministra vnútra, Pellegrini mu doručí nový návrh vládneho kabinetu

Prezident Andrej Kiska zatlačil na budúceho premiéra Pellegriniho.

KOMENTÁRE

Stopové prvky Kaliňáka ostávajú

Prezident si neuvedomil, ako ľahko sa odmietnutie Ráža dá čítať ako boj proti komukoľvek, koho Smer pošle.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?