Spôsobujú vápenaté usadeniny v oku slepotu?

Autor: Peter Žiak | 16.4.2015 o 8:50 | Karma článku: 6,18 | Prečítané:  2768x

Vo svojich posledných vedeckých štúdiách dali vedci z University College London do súvislosti prítomnosť mikroskopických guľôčok fosforečnanu vápenatého v oku s rozvojom vekom podmienenej makulárnej degenerácie, ochorenia, ktoré postihuje 1 z 5 ľudí nad 75 rokov a je jednou z najčastejších príčin slepoty.

Makulárna degenerácia má dve formy - tzv. vlhkú - kedy novovytvorené cievy deštruujú sietnicu - tú dnes už vieme špeciálnymi injekciami pomerne úspešne liečiť. Oveľa častejšia je ale tzv. suchá forma degenerácie makuly. Nikto dnes celkom presne nevie, ako táto choroba vzniká a čo ju spôsobuje, a bohužiaľ, ani ako ju liečiť. Vieme len, že keby sme ju dokázali diagnostikovať skôr, dokázali by sme spomaliť a možno aj zastaviť jej postup a našim pacientom zachrániť zrak. Práve tomu sa venuje spomínaný tím vedcov vo svojom výskume.

Drúzy môžu znamenať problém

Keď sa naštartuje proces makulárnej degenerácie, začnú sa v oku usadzovať drobné čiastočky bielkovín a tukov, zložené z ešte menších čiastočiek, zvaných drúzy. Tie môžu brániť základným živinám, aby sa dostali k svetlocitlivým bunkám oka. Fotoreceptory, ktoré sú pravidelne obnovované bunkovými procesmi, vytvárajú odpadové produkty. Drúzy môžu tento odpad zachytávať v sietnici a spôsobovať jeho hromadenie.

Až doposiaľ nikto celkom presne neobjasnil, ako sa drúzy tvoria a akým spôsobom nadobúdajú klinicky významnú veľkosť. Určite vám napadlo, že by bolo asi najjednoduchšie zabrániť vzniku malých vápenatých čiastočiek, z ktorých drúzy vznikajú. Je to síce lákavá predstava, ale bohužiaľ nemožná. Drúzy vznikajú z rovnakej zlúčeniny, ktorá dodáva kostiam a zubom silu. Keby sme naše telo zbavili vápnika, oči by si možno vydýchli, náš organizmus by sa nám ale určite nepoďakoval.

Cieľom je čo najlepšia diagnostika

Pri pitve očí darcov vo veku 43 až 96 rokov našli vedci nepatrné duté čiastočky mineralizovaného fosforečnanu vápenatého vo vnútri všetkých očí, ktoré skúmali – u od darcov s makulárnou degeneráciou aj bez nej. "Oči s viacerými guľôčkami obsahovali viac drúz. Guľôčky sa objavujú dávno predtým, než sa drúzy stanú viditeľnými na klinickom vyšetrení,“ vysvetľuje Dr. Imre Lengyel, výskumný pracovník na Inštitúte oftalmológie University College London.

"Technika fluorescenčného značenia, ktorú sme použili, môže identifikovať prvé známky vytvárania drúz dávno predtým, než sa stanú viditeľné súčasnými metódami. Naše farbivá by mali byť kompatibilné s existujúcimi diagnostickými prístrojmi. Ak by sa nám podarilo vyvinúť metódu, pomocou ktorej by sme tieto farbivá dokázali bezpečne dostať do oka, mohli by sme odhaliť makulárnu degeneráciu u pacienta možno aj o desať a viac rokov skôr, ako dnes," prezentuje Lengyel.

Nová cesta výskumu prináša ďalšiu nádej

Niektoré z minerálnych čiastočiek zistených vo vzorkách oka boli potiahnuté amyloidom beta. Prítomnosť tejto látky sa spája so vznikom Alzheimerovej choroby. Je možné, že ak vedci dotiahnu do konca diagnostiku makulárnej degenerácie na základe vápenatých čiastočiek, mohla by pomôcť aj pri včasnej diagnostike Alzheimerovej choroby. Stále nie je jasné, či sú čiastočky príčinou alebo prejavom makulárnej degenerácie, ale ich diagnostická hodnota je významná v oboch smeroch. Keďže drúzy sú charakteristickým znakom suchej formy makulárnej degenerácie, prevencia ich nahromadenia by mohla potenciálne zastaviť celkový rozvoj ochorenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?