Za tajomným pohľadom Davida Bowieho sa skrývalo viac, než si možno myslíte

Autor: Peter Žiak | 18.1.2016 o 8:25 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  6886x

Magické dvojfarebné oči Davida Bowieho boli hádam prvá vec, ktorú si na ňom človek všimol. Z množstva vysvetlení o príčinách tohto pohľadu s typicky zväčšenou ľavou zreničkou sa stal mýtus. Aká je skutočná príčina?

Nezvyčajný pohľad Davida Bowieho patril ku kľúčovým prvkom originálneho imidžu speváka. Aj v jednom z posledných videoklipov (Blackstar) je často vidieť zábery do jeho dvojfarebných očí. Po internete pritom kolovalo množstvo anekdot o príčinách ich vzniku, počnúc následkami bitky s fanúšičkou, cez padnutý prach do očí v detstve až po používanie šošoviek.

Čo sa teda skrývalo za Bowieho hypnotizujúcim dvojfarebným pohľadom? Mnohí fanúšikovia za tým videli heterochrómiu – stav, keď sa človek narodil s dvoma rôznofarebnými dúhovkami. Ide o dedičný a zvyčajne neškodný očný prejav, ktorý nájdeme aj u množstva známych hercov a herečiek ako Jane Seymour, Christopher Walken, Kate Bosworth či Mila Kunis. Úplne najčastejšie môžeme dvojfarebnosť očí vidieť u psov, mačiek a koní.

David Bowie ale nemal dvojfarebné oči

Na rozdiel od množstva celebrít s heterochrómiou aj v tomto prípade bol David Bowie unikátny. Za jeho nezvyčajným pohľadom sa totiž skrývalo ešte vzácnejšie ochorenie s názvom anizokória. V podstate ide o rozdielnu šírku zreníc. V prípade Bowieho bolo zasiahnuté ľavé oko s trvale rozšírenou zreničkou.

Je prirodzené, ak sa zrenica vo svetlom prostredí zúži a v tmavom rozšíri. V prípade tejto choroby ale nepohyblivá zrenička nereaguje na zmeny svetla, zatiaľ čo druhá sa mení. To môže vyvolať ilúziu, že človek má oči s rôznou farbou. Bowieho ľavé oko sa tak zdalo v porovnaní s modrou dúhovkou na pravej strane tmavšie. Niekedy vyvolávajúce dokonca zdanie červeného oka. Tento efekt vidieť na mnohých jeho fotkách vrátane obalov albumov.

Aká je príčina anizokórie?

V prípade Davida Bowieho bola anizokória dôsledkom bitky o dievča s priateľom Georgeom Underwoodom, ktorá sa odohrala už keď mal pätnásť. Úder do oka pomliaždil očnú buľvu, a to viedlo k paralýze nervov, prenášajúcich impulzy do svalu v dúhovke, ktorý zužuje zrenicu. Závažnejším dôsledkom než dvojfarebnosť oka bol celoživotne zhoršený zrak. Mýtus ale hovorí, že Bowie v neskoršom období svojmu priateľovi za toto zranenie poďakoval, keďže jeho tajomný pohľad významne pomohol Bowiemu v kariére.

Mnohé prípady anizokórie bývajú výsledkom vrodených rozdielov v očiach a nie sú spojené so žiadnym zdravotným problémom. Nepatrné rozdiely vo veľkostiach zreničiek (max. do jedného milimetra) nájdeme až u každého piateho človeka. Ak má takéto oko správnu fotoreakciu, negatívny neurologický nález a človek je bez subjektívnych ťažkostí, nie je žiaden dôvod na znepokojenie.

Kedy zvážiť návštevu lekára?

Anizokória býva sprievodným príznakom pri dvoch neurologických ochoreniach – Hornerovom syndróme a kompresii tretieho hlavového nervu (nervus oculomotorius). Dvojfarebnosť oka vtedy sprevádza aj množstvo ďalších príznakov ako napríklad „zapadnutie“ oka, červené spojivky, strata zrenicového reflexu a ďalšie. Tieto poruchy nervového systému zvyknú nastať v dôsledku poškodenia mŕtvicou, nádorom alebo po traume.

K ďalším príčinám anizokórie patria:

  • aneuryzma (chorobné rozšírenie aorty a tepien)
  • krvácanie vo vnútri lebky
  • nádor na mozgu alebo absces
  • pretlak v jednom oku spôsobený zeleným zákalom
  • infekcie membrán po celom mozgu (meningitída alebo encefalitída)
  • migréna
  • syfilis

Kedy teda navštíviť lekára? Ak máte rozdielnu veľkosť zreníc oka po úraze, vyšetrenie neodkladajte. Osobitne v prípadoch, ak sa k tomu pridruží rozmazané či dvojité videnie, svetloplachosť, zvýšená teplota, vracanie či bolesť hlavy alebo očí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?