Lasery otvárajú cestu dotykovým 3D hologramom

Autor: Peter Žiak | 2.3.2016 o 10:35 | (upravené 7.3.2016 o 7:53) Karma článku: 10,76 | Prečítané:  4098x

Vedcom sa podaril husársky kúsok, ktorý nás posúva opäť o krok bližšie k sci-fi filmom: pomocou femtosekundového lasera vyvinuli hologram, ktorého sa môžeme dotknúť.

Kultový záber vo filme Star Wars z roku 1977, v ktorom princezná Leia žiada Obi-Wan Kenobiho o pomoc, už je dnes viac úsmevnou spomienkou pre fanúšikov, ako technickým zázrakom. Veda od 70-tych rokov pokročila a hologramy nie sú až také výnimočné – dôkazom je napríklad virtuálna demonštrácia v Madride, ktorej sa „zúčastnilo“ vyše 2000 projekcií.

Nové využitie femtolaseru

Femtosekundový laser sa dnes využíva napríklad pri operáciách očí. Vedci v Japonsku však prišli na nový spôsob využitia - predstavte si vysokokvalitný trojrozmerný hologram, ktorý sa pohybuje v priestore a môžete ho dokonca cítiť na dotyk. Aj keď tieto hologramy zatiaľ nie sú väčšie ako 5 centimetrov, čaká ich veľká budúcnosť. Objav nevznikal ľahko: podieľali sa na ňom vedci z viacerých japonských univerzít.

Novinka sa zakladá na staršom objave - ja­pon­ská spo­loč­nosť Aerial Bur­ton už nie­koľ­ko ro­kov pou­ží­va laser na ioni­zá­ciu mo­le­kúl vzdu­chu, ktorého vedľajším produktom sú žiariace voxely (podobne ako pixely ale v 3D priestore). Táto vznášajúca sa plazma však bola nebezpečná, pri dotyku s kožou dochádzalo k popáleninám. Vedci preto zní­ži­li množstvo ener­gie pot­reb­nej na ge­ne­ro­va­nie ob­razcov tak, aby sa ich mohli dotknúť.

Aspoň jeden Voxel vám môžem predviesť v nasledujúcom videu. Tento medicínsky laser používame v očnom lekárstve na rozbíjanie zákalov v sklovci, tzv. očných mušiek.

High-tech svetluška

Nový inovatívny zobrazovací systém nazvali vedci Fairy Lights, čo môžeme voľne preložiť ako „svetlušky“. Jednotlivé voxely vznikajú pomocou laserových impulzov, ktoré trvajú len niekoľko desiatok femtosekúnd (femtosekunda je tisícina bilióntiny sekundy, 1 s = 10 na 15 fs). Riziko popálenia laserom tu preto nehrozí. Pri kontakte pokožky s obrázkom vzniká jasnejšie svetlo a reakcia spôsobuje aj zmenu 3D obrazcov. Systém pracuje samostatne bez použitia iných zobrazovacích zariadení.

Aké môže byť využitie?

Mohlo by ísť napríklad o novátorský systém volania o pomoc: v prípade núdze by ktokoľvek dokázal zobraziť správu vo vzduchu. Môžeme očakávať aj holografický displej, dopravnú signalizáciu a realitou sa môžu stať vzdušné reklamné plagáty a billboardy.

Priebeh experimentu s viacerými tvarmi 3D hologramov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska si presadil nového ministra vnútra, Pellegrini mu doručí nový návrh vládneho kabinetu

Prezident Andrej Kiska zatlačil na budúceho premiéra Pellegriniho.

KOMENTÁRE

Stopové prvky Kaliňáka ostávajú

Prezident si neuvedomil, ako ľahko sa odmietnutie Ráža dá čítať ako boj proti komukoľvek, koho Smer pošle.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?