Opica s „ľudskými očami“ prekvapila vedcov

Autor: Peter Žiak | 25.4.2016 o 8:20 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1514x

Ľudstvo z hľadiska vedy a techniky napreduje neustále. V čom však zaostáva, je poznávanie svojej planéty. Na Zemi ešte stále existuje množstvo nepreskúmaného. Opica, ktorá má oči podobné tým ľudským, je objav desaťročia.

V posledných rokoch bolo do zoznamu najpodivnejších a najzáhadnejších objavov v prírodnom svete nájdených hneď niekoľko záhadných stvorení. Od rôznych morských živočíchov sa cez hada požierajúceho slimáky dostávame až k novému druhu opice so smutným výrazom v tvári, kde oči pripomínajú tie ľudské.

Novoobjavené druhy okrem iného poukazujú na to, koľko sa ešte musíme učiť o živote na Zemi. Ohromujúci počet každoročne objavených druhov len potvrdzuje hĺbku ľudskej nevedomosti o biologickej diverzite. Už v roku 2012 bolo totiž v Medzinárodnom ústave pre skúmanie druhov na Arizona State University registrovaných celkovo 18 000 nových objavov. Zároveň sa odhaduje, že na našej planéte stále čaká na svoje odhalenie ďalších desať miliónov druhov, vynímajúc nespočetné množstvo baktérií a mikróbov.

Záhadná opica bola v roku 2012 tretia v rebríčku

Do prvej desiatky najnezvyčajnejších a najvýnimočnejších tvorov identifikovaných v roku 2012 sa zaradila aj opica Lesula. Ide o plachý druh opice objavený v povodí rieky Lomami na východe Konga. Tvor žije v dažďových pralesoch, pričom za posledných 28 rokov patrí medzi iba dva nové druhy opíc nájdených v Afrike. Objavitelia tohto nevšedného druhu opisujú opicu ako zviera s ružovou tvárou a nápadne veľkými „ľudskými“ očami. Tým naším sa podobajú práve kvôli ich veľkosti a výraznejšiemu vypúleniu. Ostatné druhy opíc majú totiž oči viac „vpadnuté“, ktorými skôr pripomínajú ostatné divoké zvieratá.

Lesula sa však objavila už v roku 2007. Vtedy sa ale vedcom mláďa podobalo na už známy druh, a tak sa objavom ďalej nezapodievali. Druhýkrát opicu objavili iba náhodou, vďaka rodine, ktorá sa jej ujala ako siroty.

Pri odhaľovaní nových druhov by sme sa mali byť šikovnejší

Aj keď výskumníci každý rok dosiahnu niekoľko tisíc nových objavov, zdá sa, že to stále nie je postačujúce. V súčasnosti je totiž známe, že milióny druhov nemusia prežiť 21. storočie, a práve preto treba zrýchliť tempo. Ak sa tak nestane, v rámci prebiehajúcej krízy biodiverzity bude vydávanie správnych rozhodnutí čoraz ťažšie.

Objav ďalších druhov však negatívne ovplyvňuje aj niečo iné – ľudský faktor. V neposlednom rade sa to týka aj spomínaných opíc, ktoré sú ohrozované najmä lovom. Keby sa teda výskumníci aktívne nevenovali skúmaniu ich teritória, nemuseli sme tento druh vôbec poznať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?